Artemis Tapınağı Nerede? Artemis Tapınağı Hakkında Her Şey

izmirkusadasitransfer

Artemis Tapınağı Nerede? Artemis Tapınağı Hakkında Her Şey

izmirkusadasitransfer

Artemis Tapınağı Nerede? Artemis Tapınağı Hakkında Her Şey

Diana Tapınağı olarak da adlandırılan Artemis Tapınağı M.Ö. 550 yılında Tanrıça Artemis’e ithafen yaptırılmıştır. Efes Antik Kenti sınırlarında yapımına başlanmış devasa, son derece estetik, mimari açıdan adeta şaheser olarak nitelendirilen muazzam bir tapınaktır. Ayrıca Artemis Tapınağı, dünyanın yedi harikasından biridir.

Artemis Tapınağının Tarihi

Artemis Tapınağı, Yunan mitolojisinde Zeus’un ikiz çocuklarından biri olan Apollon’un savaşçı ve doğanın hâkimi ikizi bakire Artemis adına tapınmak için İyon şehirlerinin en zengin kralı olan Kroisos tarafından yaptırılır. Artemis Tapınağı ile ilgili bilgilerin neredeyse tamamını dünyanın yedi harikasını tanımlayan Sidon’lu Antipader ve Bizanslı Philon’un yazdığı eserlerden öğrenebiliriz.

Devasa eser Artemis Tapınağının yapımı 120 yıl sürmüştür ve tam 3 defa yıkılıp geri inşa edildiği bilgisi günümüze kadar gelmiştir. İlk olarak Artemis Tapınağı’nın hangi amaçla yapıldığını tarihçiler saptayamamıştır. Anadolu Bölgesi’nde olması sebebi ile ticaret ve dinlenme yeri olarak da kullanıldığı bilgisi yazılı kaynaklarda yer alır.

Mimarinin muhteşem diye nitelendirdiği ve döneminde tüm dünyanın konuştuğu yedi harikadan biri olan Artemis Tapınağını yakarak, dünyaya adını yazdırmak ve unutulmaz olmak isteyen Herostratus adlı Efesli bir genç M.Ö. 356 yılında tapınağı ateşe vermiştir. Roma İmparatorluğu tapınağı tekrar yaptırsa da bölgede Hristiyanlık tamamen yayıldığı dönemde Aziz John Chrysostom tapınağı tamamen yıktırmıştır.

Günümüzde sadece temeli ve bir sütunu ayakta kalmasına rağmen Artemis Tapınağı, turistler tarafından oldukça fazla rağbet görüyor. Aynı zamanda bölge halkı dahil olmak üzere hem ülke içerisinden hem de ülke dışından her yıl birçok insan Artemis Tapınağını ziyaret etmek için İzmir’e geliyor.

Artemis Tapınağının Özellikleri

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, her yıl hem yerli hem de yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilir. Yaklaşık 2500 yıldır ayakta kalan ve günümüze kadar ulaşan bu muhteşem yapıt, dönemin en ünlü ve en yetenekli heykeltıraşları tarafından inşa edilmiştir.

Artemis Tapınağının özelliklerinden bazıları şunlardır;

  • Dönemin en büyük Yunan tapınağıdır.
  • Artemis Tapınağının tamamı mermerden yapılmıştır.
  • Farklı inançlardan insanların ibadetlerini gerçekleştirdiği bir tapınak olmuştur.
  • 115 metre yükseklik ve 55 metre ene sahiptir.
  • Artemis Tapınağının toplamda 127 sütunu vardır.
  • Bu sütunların her biri 18 metre yüksekliğe sahiptir.
  • Artemis Tapınağının en önemli özelliklerinden biri de dünyanın yedi harikası arasında yer almasıdır.
  • Artemis Heykeli bu tapınağa özel olarak yapılmıştır.

Artemis Tapınağı Nerede?

M.Ö. 550 yılında yapımı tamamlanan Artemis Tapınağı İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içinde bulunur. Tapınak, İzmir’e yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Efes Antik Kenti yakınlarına inşa edilmiştir.  Neredeyse 2500 yıl önceden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti sınırları içinde her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlar.

Artemis Tapınağına Nasıl Gidilir?

Dünyanın yedi harikasından biri olan ve İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Artemis Tapınağı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Artemis Tapınağının İzmir Adnan Menderes Havalimanına olan uzaklığı yaklaşık olarak 63 kilometredir.

Artemis Tapınağına gitmek için havalimanından özel araç ya da tren ile öncelikle Selçuk ilçesine ulaşmanız gerekir. İzmir Selçuk’a vardıktan sonra ise ilçenin içinde Efes Antik Kenti’ne giden minibüsler bulunuyor. Bu minibüsler ile Artemis Tapınağına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Daha çok yaz aylarında ziyaret edilen Artemis Tapınağına gitmek için İzmir’de araç bulmak ile uğraşmayın! Proway Transfer’in İzmir Havalimanı’ndan transfer hizmetleri ile siz yalnızca seyahat rotanızı belirleyin ve gerisini deneyimli şoförlere bırakın. İzmir Kuşadası Transfer Alanında uzman ve profesyonel şoförler ile 7 gün 24 saat, güvenli sürüş garantisiyle seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyon ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button