Ege’nin İncisi İzmir’in Antik Kentleri

izmirviptransfer

Ege’nin İncisi İzmir’in Antik Kentleri

İzmir Vip Transfer

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan Ege’nin incisi İzmir, dünya kültür ve miraslarına da büyük çoğunlukta ev sahipliği yapıyor. izmir vip transfer ile gezebileceğiniz ve günümüzde olduğu gibi tarihte de önemli kültür ve ticaret merkezi olan İzmir antik kentleri bugün bile bütün ihtişamıyla adeta bir tarihi belge kıvamında.

İzmir’in en önemli beş antik kenti şunlardır;

  • Efes Antik Kenti
  • Erythrai Antik Kenti
  • Agora Antik Kenti
  • Teos Antik Kenti
  • Bergama Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Kuruluşu M.Ö. 6000 yıl öncesine dayanan Efes Antik Kenti özellikle Roma döneminin kültür, sanat ve ticaret merkeziydi. 1994’te UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine eklenen Efes Antik Kenti 2015 yılında ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Roma döneminde ticaret açısından son derece önemli olan Efes Antik Kent limanı günümüzde arkeologlar tarafından ayağa kaldırılarak eski ihtişamlı haliyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Herakles gibi felsefe dünyasının önemli filozofların yetiştiği, döneminde 14.000 kitabın bulunduğu Celsus Kütüphanesi, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı ve Yedi Uyurlar Mağarası gibi Efes Antik Kenti’nde bulunan yapıtlar antik kentin tarihi ve kültürel önemini anlamamıza yardım ediyor.

Erythrai Antik Kenti

Antik Çağ’da on iki önemli İyon şehrinden önde gelen Erythrai Antik Kenti, döneminin önemli ticaret merkezlerinden biri. 1963 yılında başlayan arkeolojik kazılar sonucu Mısır kültürüne dair kalıntılara ulaşılması İzmir antik kentleri arasında Erythrai kentinin ticari hacminin Mısır ve Asya coğrafyalarına kadar uzandığını gösteriyor.

İzmir antik kentleri arasında gün batımını en iyi izleyebileceğimiz alana kurulan şehrin isminin Yunancada kırmızı anlamına gelen “erythros” kelimesinden geldiği düşünülüyor. Antik kentin bulunduğu Karaburun yarımadasının toprak yapısı kırmızı olduğundan bu ismi aldığı düşünülüyor. Büyük İskender’in tarihi değiştiren Asya seferinde bu kentte konaklayıp kentin tiyatrosunu ve surlarını yaptırdığı bilinmektedir.

Agora Antik Kenti

Agora Yunan dilinde “meydan” anlamına gelir. Antik kentlerde agora; toplanılan yer ve ticaretin yapıldığı merkez olan bölgeye deniliyordu. İzmir Antik Kenti on iki büyük İyon şehrinden oluştuğu için Agora Antik Kenti genelde mahkemelerin, devlet binalarının etrafında toplandığı kent meydanıydı.

M.Ö. 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülen yapı M.S. 178 yılında depremden hasar gördüğünde dönemin büyük siyasi gücü kabul edilen Marcus Aureilus tarafından yeniden inşa edildiği yazılı kaynaklardan anlaşılıyor. İzmir Antik Kentleri içerisinde şehir içinde bulunan tek antik kent olma özelliğini taşıyan Agora Antik Kenti, İzmir’in Konak ilçesinde ziyaretçileriyle buluşuyor.

Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti on iki İyon şehir devletlerinin tam ortasında bulunduğu için dönemin filozoflarından Miletli Tales, İyon şehirlerinin başkenti Teos olsun diye fikrini söyler. Fakat İyonu yönetenler sıcak bakmamışlar bu güzel fikre.

Teos Antik Kenti’ni Yunan mitolojisinde Zeus’un oğullarından olan şarap tanrısı diye bilinen Dionysos’un oğlu Athamas’ın kurduğuna inanılır. Teos’un kurucusu Athamas olduğuna inanıldığından tahmini M.Ö. 200 yılları içinde Ege’nin en büyük Dionysos tapınağı Teos’a yapılır.

Tiyatrosu, meclisi, limanı ve agorasıyla ziyaretçilerini ağırlayan ve Seferihisar İlçesi, Sığacık Mahallesi’nde yer alan antik liman kenti Teos, İzmir’in yaklaşık 60 km güneybatısında yer alır.

Bergama Antik Kenti

Helenistik ve Roma döneminin ihtişamlı zamanını bütün görkemiyle misafirlerine anlatan Bergama (Pergamon) Antik Kenti 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine dâhil edildi.

İzmir antik kentlerinden Bergama Antik Kenti; kralların ve rahiplerin olduğu üst yamaç, orta sınıfın ve tüccarların yaşadığı orta bölüm ve en aşağı yamaçta da halkın yaşadığı orta bölüm olarak dönemin hiyerarşik yapısını bizlere belgeliyor.

Dönemin en önemli tıp merkezi Asklepeion, alternatif tedavi yöntemlerinin uygulandığı ilk tıp merkezi olup çamur banyosu, spor, güneş ve müzik tedavisi ile psikoterapinin ilk uygulandığı tıp merkezdir. Tarihin en ünlü doktorlarından olan Hipokrat’ın yetiştiği hastane, Bergama Antik Kenti’nde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bu gönderiyi paylaş


Call Now Button